سه شنبه, 08 مهر 99 | 2020 Sep 29 | 06:25:04| {{ weather.name }} {{ weather.description }}
1399-06-23 09:36

مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه‌‌ای در باغات میوه شمیران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شمیران از کنترل و مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای در باغات میوه این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شمرون؛ مسعود ایلکا گفت: مگس میوه مدیترانه (Ceratitis capitate)، یکی از زیان‌بارترین آفات کشاورزی در جهان است ، بسیار پلی فاژ بوده و به انواع میوه‌های درختی، درختچه ای، بوته ای و حتی سبزی و صیفی حمله می کند.

ایلکا افزود: این آفت چندسالی است مهمان باغات شهرستان شمیران است و به درختانی چون هلو، شلیل، گلابی، خرمالو و ... خسارت وارد می کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شمیران با اشاره به انجام پایش و ردیابی برای تشخیص حضور آفت از مردادماه سال جاری، خاطرنشان کرد: این عملیات به صورت مشاهده ای در همه مناطق با همکاری کلینیک‌های بخش خصوصی زیرنظر واحد تولیدات گیاهی اداره جهاد کشاورزی شهرستان آغاز شد.

وی اظهار داشت: با مشاهده علائم گوناگون مرتبط با این آفت شامل؛ ریزش غیر طبیعی و... ، روند ردیابی و مبارزه در مناطق آلوده برای تشخیص نوسانات جمعیت و تعیین زمان مبارزه، از طریق نصب تله و جلب کننده های تغذیه ای و سنتزی، صورت گرفت.

ایلکا تصریح کرد: تاکنون علائم خسارت به صورت موردی در روستاهای لواسان کوچک و منطقه سوهانک مشاهده شده است که اقدامات لازم جهت کنترل نیز از هفته دوم شهریور ماه آغاز شد، همچنین؛ اطلاع رسانی و پایش مشاهده ای در سایر روستاها نیز انجام شده است.