یکشنبه, 22 تیر 99 | 2020 Jul 12 | 08:45:50| {{ weather.name }} {{ weather.description }}
1399-03-29 11:57

تلاش برای احیای نهرهای قدیمی لواسان

با مشارکت و تلاش چندساله اهالی محله‌ی گلندوئک لواسان، یکی از نهرهای قدیمی این شهر احیا شد. 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شمرون؛ تلاش  و پیگیری پنج‌ساله اهالی محله گلندوئک لواسان سرانجام  اوایل خرداد سال جاری به احیای یکی از قدیمی‌ترین نهرهای این محله و رضایت خاطر شهروندان منجر شد.

حسین آزاد کیا، از اهالی محله گلندوئک و ازجمله افراد اصلی پیگیر این پروژه، در این رابطه اظهار داشت: نهرهای نعلبندان، چالکی و ریگن، ازجمله نهرهای قدیمی و مهم محله گلندوئک در لواسان هستند که تا حدود دوازده سال قبل منبع آبیاری باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی این محدوده بوده‌اند. این نهرها از یکی از رودخانه‌های لواسان در شمال شرقی میدان گلندوئک (محدوده درمانگاه سابق) منشعب می‌شوند.

آزادکیا افزود: در حدود ده تا دوازده سال گذشته، به دلایلی، به‌خصوص دخالت‌های انسانی، این نهرها مسدود شدند که موجب شده بود بسیاری از کشاورزان و باغداران منطقه متضرر شده و با کمبود آب کشاورزی مواجه شوند.

وی با اشاره به اهمیت این نهرهای قدیمی، خاطرنشان کرد: ضرورت احیای این نهرهای قدیمی، آبیاری باغ‌های مردم است و بعلاوه موجب می‌شود چاه‌های زیرزمینی سیراب شوند.

وی یادآور شد: تاریخ دقیق احیای این نهرها بخش کمی در خرداد سال گذشته ولی به‌صورت کامل آن از اوایل خرداد سال جاری فعال شده‌اند، البته پیش‌ازاین تاریخ، بخش اصلی موانع برطرف شده بود.

آزادکیا بیان داشت: این نهر تمام باغ‌های محله گلندوئک (شهرک پرواز، جائیج، شورکاب)  به وسعت حدودی 50 هکتار را آبیاری می‌کند و در انتها دوباره به رودخانه بازمی‌گردد. 

وی ضمن تقدیر و تشکر از تمام شهروندان و مسئولینی که به حل‌وفصل این مشکل کمک کردند، تأکید کرد: هیئت‌امنای مسجد گلندوئک و تعدادی از اهالی این محله برای مدت پنج سال موضوع حقوقی این پرونده را پیگیری می‌کردند.

آزاد کیا در خاتمه عنوان کرد: در حال حاضر خوشبختانه حجم آب به‌قدر کافی موجود است که نیاز به تقسیم آن و ایجاد حق آبه بین باغداران نمی باشد.

بنابر این گزارش، در بازدید از نهرهای مورداشاره در این خبر، منصور عباس کمردی، ماشاا... گلندوئکی و حسین آزادکیا از اهالی محله گلندوئک حضور داشتند.