چهارشنبه, 22 مرداد 99 | 2020 Aug 12 | 01:43:47| {{ weather.name }} {{ weather.description }}
1399-05-01 16:39

در نشست نمایندگان مجلس با مردم و مسئولین شهر لواسان مطرح شد:

بزرگ‌ترین زمین‌خواری ایران در تپه سرخه لواسان روی‌داده است

امام جماعت مسجد فاطمیه (س) نجارکلای شهر لواسان در نشست صمیمانه بررسی اهم مشکلات و مسائل شهروندان شمیران ضمن اشاره به مشکلات اساسی این شهر، اظهار داشت: موضوع آرامستان تپه سرخه و زمین خواری گسترده ای که در این منطقه از شهر لواسان رخ داده است، یکی از بزرگ ترین زمین خواری های ایران به شمار می رود. 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شمرون؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد داوری دولت‌آبادی با بیان این مطلب، گفت: موضوع آرامستان تپه سرخه - یکی از قدیمی‌ترین آرامستان های شهر لواسان، از مشکلات مزمن و اساسی شهروندان لواسان است که متأسفانه بعد از چند سال پیگیری هنوز نتیجه نداده است و عده‌ای زمین‌خوار ضمن غارت اموال بیت‌المال و منابع طبیعی، راه اصلی ورودی به این آرامستان را با قرار دادن گیت نگهبانی، مسدود کرده‌اند و مانع از حتی زیارت اهل قبور خانواده‌ها می‌شوند. 

وی تأکید کرد: ارزش این زمین‌خواری زمین‌های محدوده آرامستان تپه سرخه 21 هزار میلیارد تومان برآورد شده است! بدون تردید، افرادی که این زمین‌ها را بدون سند و مدرک ضبط کرده‌اند، نه‌تنها متصرف نیستند، بلکه مفسد هستند که متأسفانه برخی از مسئولین پشت‌صحنه از این اشخاص حمایت‌های مختلف می‌کنند. 

امام جماعت مسجد فاطمیه (س) نجارکلای شهر لواسان یادآور شد: امیدواریم حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این شهر موجب تسریع در حل‌وفصل این پرونده مهم شوند. متأسفانه، در حال حاضر، به‌رغم اینکه این زمین بر اساس اسناد قانونی، در اختیار شهرداری و بنیاد مسکن است، متصرفین یا مفسدین آشکار موجب سد راه عموم شهروندان شده‌اند و با استفاده از رانت‌های به‌خصوص دولتی، نسبت به تشویش اذهان عمومی ازجمله غصبی بودن زمین آرامستان و درنتیجه حرام بودن دفن اموات، به‌صورت شبانه‌روزی تلاش کرده و می‌کنند! شاید باور این موضوع سخت باشد، ولی این مفسدین از ورود امام‌جمعه بخش هم ممانعت به عمل آورده‌اند.   

ماجرای تپه سرخه چیست؟

بخشی از زمین‌های مرغوب لواسان در منطقه تپه سرخه که زمانی به عنوان اراضی ملی شناخته می‌شد، حالا به عرصه تاخت‌وتاز افرادی تبدیل‌شده که با تفکیک زمین‌ها به دنبال فروش آن بوده و سودای ویلا سازی در منطقه را در سر می‌پرورانند.

ماجرای تغییر کاربری ۲۷ هکتار زمین در یکی از بهترین نقاط لواسان، مسئله‌ای است که جای تأمل فراوانی دارد. این اراضی که طبق ماده ۶۴ قانون حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، بخشی از اراضی ملی است در محلی به نام تپه سرخه قرار دارد. تا پیش از سال ۱۳۸۱ زمین‌های بالادست نهر نجارکلا اولیا بخشی از اراضی ملی شناخته می‌شد و پایین‌دست این نهر به دلیل وجود قنات، اراضی ارباب رعیتی، اصطبل، قلعه و چاه در دهه ۱۳۵۰ از مستثنیات شناخته شد و در اختیار مالکان قرار گرفت.

در طول سال‌هایی که این اراضی بخشی از اراضی ملی بودند با همکاری و مشارکت مردم و اجرای شهرداری لواسان در این منطقه درختکاری انجام شده بود. این درخت‌ها که بخشی از آن در قالب طرح‌های کارآموزی توسط دانش‌آموزان کاشته شده بود، الان قطع شده‌اند تا عده‌ای که به‌واسطه تغییر نظر کارشناسی در ابتدای دهه 80 این اراضی را ملک خصوصی خود می‌دانند، بتواند زمین‌ها را به‌ راحتی تصاحب کنند.

آرامستان محله نجارکلا لواسان مشهور به تپه سرخه چند ماهی‌ است توسط افرادی که ادعای مالکیت خصوصی بر اراضی آن منطقه را دارند تصرف شده و با نگهبان و گیت، راه را بر اهالی چه بخواهند جسدی را دفن کنند، چه بر سر مزار درگذشتگان فاتحه‌ای نثار کنند، بسته‌اند؛ البته بررسی و رسیدگی به این پرونده در اولویت کاری مسئولان منطقه قرار دارد.

تعلل در مسئله تپه سرخه جایز نیست

حجت الاسلام والمسلمین سید سعید لواسانی، امام‌جمعه لواسان در خطبه‌های ۶ تیر سال جاری نیز با اشاره به این مسئله بیان داشت: در خصوص مسئله جادۀ آرامستان تپه سرخه تعلل جایز نیست؛ نباید خانواده‌های متوفیان که هر روز شکایت خود را پیش ما می‌آورند، بیش از این اذیت شوند.

وی تصریح کرد: شهرداری و حوزۀ قضایی لواسان به وظیفۀ خود عمل کنند. معنا ندارد قبرستانی که چهل سال قدمت دارد، راهش بسته شود و مسئولان هم در برخورد با این ناهنجاری تعلل کنند.

بررسی ویژه تپه سرخه در دستور کار مجلس شورای اسلامی

سخنگوی مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی تهران نیز در حاشیه بازدید جمعی از نمایندگان این مجمع از شهرستان شمیران اعلام کرد: به زودی، فرماندار شهرستان شمیران، امام‌جمعه و شهردار لواسان گزارشی مفصل و جامع از معضل زمین‌خواری لواسان را به مجلس ارائه خواهند کرد.

علی خضریان خاطرنشان کرد: در بحث اراضی تپه سرخه، اختلافاتی وجود دارد که به نظر می‌رسد شرایط آنجا نسبت به سایر بخش‌های لواسانات در حوزه زمین‌خواری، دچار پیچیدگی‌های بیشتری باشد که قرار شد، به صورت ویژه بررسی آن را در دستور کار قرار دهیم.

بنا بر این گزارش، هشت تن از نمایندگان نمایندگان مردم در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در نخستین نشست بررسی مشکلات و مسائل شهرستان شمیران، ضمن حضور در شهر لواسان و شنیدن نقطه نظرات و مشکلات دو بخش لواسانات و رودبارقصران، به اتفاق مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، فرماندار و معاونین، بخشداران و مدیران ادارات و دستگاه های دولتی شهرستان شمیران و رئیس و اعضای شورای اسلامی و شهردار لواسان از منطقه تپه سرخه و آرامستان آن بازدید کرده و از نزدیک در جریان مشکلات گوناگون این پرونده سنگین قضایی قرار گرفتند.  

بعلاوه، جمعی از شهروندان شهر لواسان با حضور در مسیر ورودی تپه سرخه، ضمن تقدیر و تشکر از نمایندگان مجلس و دیگر مسئولین شهرستان شمیران برای بذل توجه ویژه به این پرونده، خواستار ورود جدی مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای بالادستی کشور به این پرونده زمین خواری عظیم و احقاق حقوق بیت المال شدند.