چهارشنبه, 22 مرداد 99 | 2020 Aug 12 | 03:18:54| {{ weather.name }} {{ weather.description }}
1399-05-08 12:54

محمدجواد حق‌شناس؛ رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران:

مردم و شهرداری لواسان، تنها وارثان استاد وزیری هستند

لادن صاعدی

6 تیر سال گذشته درست در چنین روزی، خالق نخستین غار موزه خصوصی ایران از جمع دوست داران خود پرواز کرد و جمع کثیری از علاقمندان به عرصه هنر مجسمه‌سازی، شاگردان مشتاق، مردم و به‌خصوص شمیرانی‌های اهل خرد را تنها گذاشت. ملاقات با استاد هوشمند وزیری درحالی‌که اغلب با دستان و چهره‌ای گشاده، کلاهی مورب بر سر داشت و سخت و بی‌وقفه سرگرم کار و تلاش بود، تجربه‌ای است که برای خیلی از علاقمندان ایشان، به عادتی دوست‌داشتنی و شیرین بدل گشته بود. با اینکه یک سال، یعنی سیصد و شصت‌وپنج روز تمام از وداع ایشان با محل کارش گذشته است، کافی است سری به آنجا بزنید، به هر گوشه‌ای که نگاه می‌کنید، استاد را با همان هیبت همیشگی می‌بینید که با تبسمی بر لب مشغول توضیح به بازدیدکنندگان غار موزه است و تلاش می‌کند نگاه مخاطب را حتی برای لحظه‌ای متوجه اهمیت موضوع کند.

به گفته بسیاری از کارشناسان اهل‌فن، ویژگی استاد وزیری همین استفاده درست از مواد دورریختنی و پلاستیک است که به‌نوعی تجربه بسیار عالی برای نسلی که درگیر مسائل مدرن یا کلاسیک شده است، محسوب می‌شود. استاد وزیری ازجمله هنرمندان پیشکسوتی بود که تجربه‌های متفاوتی را با مواد مختلف؛ ازجمله سنگ، چوب و انواع فلز به دست آورد و به‌ندرت اساتیدی را داریم که تا این حد تجربه‌گرا باشند. به‌خصوص زمانی که وارد مباحث محیط زیستی و دورریختنی ها می‌شود، آثاری با پلاستیک و اشیای اسقاطی خلق کرده، بی‌نظیر است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری شمرون؛ به بهانه نخستین سالگرد وداع با زنده‌یاد استاد ناصر هوشمند وزیری، خالق فضایی بکر و استثنایی که هم مردم لواسان و هم  هم‌وطنانی که از دیگر نقاط کشور برای اولین بار از این سایت هنری ارزشمند بازدید می‌کردند، آن را "غار موزه وزیری" می‌نامیدند، مراسم گرامیداشتی با حضور اهل خرد و علاقمندان این هنرمند فرهیخته در محل این غار موزه در نزدیکی شهر لواسان برگزار شد.

محمدجواد حق‌شناس عضو و رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این نشست صمیمانه اظهار داشت: استاد وزیری بیش از پنج دهه از عمرش را به پای هنر ریخت، مانند شمعی که وقتی‌که شعله گرفت قطره‌قطره آب شد اما، روشنی‌بخش محیط و فضای هنری موردعلاقه خودش شد. وی در عرصه هنرهای تجسمی امضای خاص خودش را داشت. دستانی توانا، فکری خلاق و چشمانی تیزبین که زوایای مختلف جامعه‌ی خودش را خوب می‌دید و درد جامعه را خوب درک می‌کرد و عاشق وطن و تاریخ خود بود.

حق‌شناس بیان داشت: تلاشی که استاد وزیری برای معرفی اسطوره‌های تاریخی کشور کرد، بی‌نظیر است، وی دغدغه مند آب‌وخاک و محیط‌زیست کشورش بود و می‌خواست با تلاش شبانه‌روزی‌اش این پیام را به جامعه بدهد که این‌همه تولید پسماند و زباله می‌تواند بشر امروز را در میان ساخته‌های دست خودش غرق کند، کاری که پلاستیک امروز با طبیعت می‌کند قطعاً کسانی را که جلوتر از زمانه خود زندگی می‌کنند، به فکر وادار می‌کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران بیان داشت: از فضایی که استاد ایجاد کرده است می‌توان ساعت‌ها وقت صرف کرد و لذت برد؛ او به درون کوه پناه برده تا پیام خودش را به نمایش بگذارد. ما در سوگ این هنرمند فرهیخته به سوگ نشسته‌ایم تا بگوییم، پیام والای او را ارج می‌نهیم. امیدواریم بتوانیم قدر این سرمایه معنوی و هنری را بدانیم و برای همگان حفظ کنیم و در توسعه آن بکوشیم.

حق‌شناس ضمن انتقاد از عدم رسیدگی و حمایت از غار موزه وزیری در ادوار گذشته، یادآور شد: امیدواریم که شهرداری و شورای اسلامی شهر لواسان قدر این سرمایه را بدانند. شهرداری لواسان باید بداند که غار موزه وزیری یکی از مهم‌ترین سرمایه‌هایی است که استاد بدون هیچ زحمتی برای شهر و مردم این منطقه به ارث گذاشته است. اگر از من بپرسند، بزرگ‌ترین وارث استاد چه کسی است نمی‌گویم چهار فرزند استاد، بلکه مهم‌ترین وارثان استاد وزیری مردم و شهرداری شهر لواسان هستند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان خطاب به شهرداری و اعضای شورای اسلامی این شهر گفت: این ارث گران‌سنگ را اگر می‌خواستید به شهرتان بیاورید، باید میلیاردها تومان هزینه می‌کردید، اما الآن به‌رایگان در اختیارتان قرارگرفته است.

همه باید از غار موزه وزیری حمایت کنند

سید احمد محیط طباطبایی، رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران در حاشیه این مراسم اظهار داشت: غار موزه‌ی وزیری درواقع یک شیوه‌ی خاصی از موزه است. یکی از تعاریف موزه که محل بحث و مجادله و مناقشه بین اصحاب موزه در سطح جهان فعلی است، این است که موزه‌ها مکان و نهادی هستند که بخشی از ذهن و اندیشه‌ی انسان را مورد حفاظت قرار می‌دهند، می‌شناسند و معرفی می‌کنند.

محیط طباطبایی افزود: غار موزه‌ی وزیری معرف اندیشه‌ی کسی بود که در این غار موزه زندگی کرد و ذهنیت و اندیشه و تفکر خودش را در قالبی ملموس و مادی درآورد و امروز ما شاهد این اندیشه‌ی مادی هستیم. البته این هنرمند فرهیخته سابقه‌ی همکاری بسیار طولانی با سازمان محیط‌زیست و موزه‌ی تاریخ طبیعی تهران داشت. ایشان بسیاری از بخش‌های مختلف این موزه را ایجاد کرده و توانست بخشی از میراث طبیعی کشور را در معرض دید مخاطبانشان قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: سابقه‌ی ابتدایی کار و همکاری طولانی که استاد وزیری با سازمان محیط‌زیست داشتند، نتیجه‌اش این شد که موزه یکی از ابعادش حفاظت طبیعت و محیط‌زیست است و این اندیشه  که چگونه از محیط‌زیست خود محافظت کنیم به‌خصوص برای کودکان و نوجوانان به‌خوبی در این موزه طرح می‌شود. همان‌طور که دیدید موادی که امروزه دشمنان طبیعت و زندگی  هستند، دستمایه‌ی خلق آثار هنری و فرهنگی شدند که امروز ما با آن مواجه می‌شویم و این یکی از تمایزها و ویژگی‌های خاص موزه‌ی وزیری است که مثل هر موزه‌ی دیگری، خودش یک آموزشگاه است و محل آموزش، ارائه و ترویج این بخش از فرهنگ مردم است.

وی عنوان کرد: کمیته‌ی ملی موزه‌های ایران اخیراً تفاهم‌نامه‌ای را با معاونت تخصصی وزارت ارتباطات منعقد کرده است که یکی از تعهدات آن، ارائه اینترنت رایگان (تا یک سال آینده) به یک‌صد موزه در سطح کشور است  که زیرساخت‌های لازم برای این اقدام نیز برای تعدادی از شاخص‌ترین این موزه‌ها، ازجمله غار موزه وزیری فراهم‌شده است.

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران با اشاره به نقش و جایگاه مهم موزه‌هایی همچون غار موزه وزیری، تأکید کرد: همکاری و مساعدت در چنین فضاهای فرهنگی می‌تواند ما را نه فقط در شکل شهر لواسان و شهر تهران، بلکه در ساحت ملی و بین‌المللی، در مرتبه‌ای شاخص قرار دهد؛ویژگی‌های فضای فرهنگی همچون غار موزه وزیری، از شاخص‌های مهم توسعه‌یافتگی در سطح دنیا در حوزه‌های مختلف محیط‌زیست، توجه به کودکان، آموزش، فضای صلح‌آمیز، برابری، گفت‌وگو و نگاه به تنوع و فراگیری است که در غار موزه وزیری، به شکل آموزش غیرمستقیم در سطح جامعه‌ی محدود محلی و در سلسله‌مراتب خودش می‌تواند انجام شود.

محیط طباطبایی ضمن تأکید بر حمایت دستگاه‌ها و نهادهای گوناگون از فضاهای فرهنگی، تصریح کرد: درواقع هرکسی که مسئولیت بیشتری دارد، تعهد بیشتری هم نسبت به پشتیبانی و حمایت از این موزه را دارد؛ از شهردار و شورای اسلامی شهر و استان و میراث فرهنگی یا وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته تا نهادهای غیردولتی همچون کمیته‌ی ملی موزه‌ها و ... باید به این تعهدات عمل  کرده و بستر مناسب برای ادامه‌ی حیات این موزه را فراهم کنند.

 طرح "تعریف و حفظ حریم آثار هنری شهری" در شورای اسلامی شهر تهران تصویب شد

الهام فخاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس شورای اسلامی استان تهران طی سخنانی کوتاه در این نشست، گفت: فقدان اساتید آفرینش گر و بزرگان فرهنگ و هنر برای ما بازماندگان بسیار دشوار است، اما آنچه این فضا به ما یادآوری می‌کند این است که یک هنرمند در آثار خودش تداوم دارد و از این زاویه، مسئولیت بازماندگان در ریل زمان مسئولیت متفاوتی است. هنرمند آنچه جوشش هستی او بوده را به سرانجام رسانده است. هنرمند خلاق، پرتوان و زندگی دوستی چون استاد وزیری از هرلحظه و هر مکان برای خلق اثر استفاده می‌کند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: باوجود دست‌اندازهای فرهنگی موجود در جامعه، تعدادی از هنرمندان ملی و بین‌المللی ما ممکن است شناخته‌شده نباشند. اما این یک واقعیت است که کسی چون استاد هوشمند وزیری یک هنرمند جهانی و ملی است و هنر وسیله‌ای است برای درمان و بیان بالندگی در شرایط بحرانی کنونی که جوامع گوناگون با چالش‌های بزرگی همچون شیوع ویروس کرونا درگیر هستند.

رئیس شورای اسلامی استان تهران خاطرنشان کرد: استان تهران، شهرستان شمیران و بخش لواسانات از افتخار حضور هنرمند بزرگی چون استاد وزیری برخوردار بوده است. شاید ما کمتر قدر بدانیم که ما یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان معاصر آثار حجمی پست‌مدرن را از دست داده‌ایم. این سرمایه بسیار بزرگی است که اگر در هر جای دیگر دنیا بود و این آثار یک جا جمع بود، مثل یک گنج بسیار ارزشمند با آن برخورد می‌شد و افراد هزاران کیلومتر را طی می‌کردند تا خودشان را به چنین فضایی برسانند.

فخاری تأکید کرد: خوشبختانه خانواده استاد وزیری این فضا را به نفع عموم به اشتراک گذاشته‌اند. اول به خودم بعد به سیاستمداران فرهنگی و شهری یادآور می‌شوم که نباید منتظر باشیم که یک اثر حتماً در موزه‌های خارجی به نمایش گذاشته شود تا به آن افتخار کنیم، این جا در لواسان موزه‌ای وجود دارد که هر اثر آن ارزشی استثنایی دارد. اثر هنرمند به متریال آن نیست، بلکه به ذهنیت و رویکردی است که در پشت اثر وجود دارد.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پایان عنوان کرد: تمام تلاشمان را می‌کنیم تا از این سرمایه به نفع شهر تهران بهره‌برداری بیشتری کنیم، می‌توان در برنامه‌های فرهنگی طرح کاهش پسماند شهر تهران از آثار استاد وزیری استفاده کرد که خوشبختانه در این راستا، شورای اسلامی شهر تهران برای نخستین بار "طرح تعریف و حفظ حریم آثار هنری شهری" را به تصویب رساند.

شعار پدرم، "بازیافت، هنر و خلاقیت" بود

راما وزیری، دختر زنده‌یاد استاد وزیری که در حال حاضر مسئولیت مدیریت غار موزه وزیری را عهده‌دار است، ضمن قدردانی از تمام مسئولین و مردم حاضر در مراسم یادبود پدر، از همکاری خانواده خود سپاسگزاری کرد که برای ادامه راه پدر، او را یاری کردند.

وزیری اظهار داشت: پدرم هنرمندی بود که با دست‌خالی کار کرد. شعار پدرم "بازیافت، هنر و خلاقیت" بود. او از هیچ، همه‌چیز را به وجود آورد. به‌نوعی می‌توان او را پدر بازیافت ایران نامید. استاد وزیری طی سال‌ها و با تمام وجود شبانه‌روز تلاش کرد.

وی تصریح کرد: این موزه برای آیندگان است و دوست دارم دانش آموزان، دانشجویان و علاقمندان به هنر از این موزه بازدید کرده و راه استاد وزیری را ادامه دهند و همچون او از هیچ همه چیز را به وجود آورند، نگاهی نو و متفاوت داشته باشند.

وی ضمن ابراز امیدواری برای ادامه راه پدر، یادآور شد: از شورای شهر به خاطر حل مشکل گاز غار موزه تشکر می‌کنم. استاد 15 سال تمام تنها با بخاری نفتی زمستان‌های سرد منطقه را گذراند. معتقدم استاد به‌راستی مردی نستوه و فرهاد کوه‌کن بود.

بنا بر این گزارش، حبیب ا... شیرخانی، منیر گل و محمدرضا خندان سه عضو شورای اسلامی شهر لواسان نیز علاوه بر علاقمندان استاد وزیری در این مراسم حضور داشتند.

در این مراسم، منیر گل، عضو شورای اسلامی شهر لواسان به نمایندگی از این شورا، اعلام کرد: در راستای گرامیداشت این استاد فرهیخته، پیشنهاد می شود خیابانی که شهر لواسان را به روستاهای راحت آباد و امامه و درنهایت به اوشان، فشم میگون (مسیر غار موزه) متصل می‌کند، به نام استاد ناصر هوشمند وزیری نام‌گذاری شود. همچنین، محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: این شورا قرار است خیابان محل سکونت استاد وزیری در تهران را نیز به نام ایشان نام‌گذاری کند.